Mis on Maarjakase selts

Maarjakase selts on koht kus aktiivsed maarjakase kasvatajad vahetavad omavahel infot ja kogemusi. Kui planeerid maarjakase istandust rajada siis astu kindlasti seltsi liikmeks. Siis võid olla kindel, et vajalik oskusteave jõuab sinuni õigeaegselt.

Mida Maarjakase seltsis tehakse

Peale maarjakase tutvustamise läbi õppepäevade, seminaride, matkade, ekskursioonide ning näituste, pakub Maarjakase selts oma liikmetele ka üldist loodusharidust.

Kuidas saada liikmeks

Vastavalt Maarjakase seltsi põhikirjale tuleb liikmeks astumise soovi korral saata kirjalik avaldus e-posti teel. Seltsi liikmeks võivad olla kõik füüsilised ja juriidilised isikud, kes taotlevad ühinguga sarnaseid eesmärke, tunnustavad ja täidavad ühingu põhikirja. 

105

liiget

ca 2500

hektarit maarjakaasikuid

ca 250 000

kasvavat puud

ca 10000

istutatud istikut aastas

Maarjakase selts on koht kus aktiivsed maarjakase kasvatajad vahetavad omavahel infot ja kogemusi. Kui planeerid maarjakase istandust rajada siis astu kindlasti seltsi liikmeks. Siis võid olla kindel, et vajalik oskusteave jõuab sinuni õigeaegselt.

Maarjakase selts on 2001. aasta algul asutatud Eesti maarjakase uurijaid, kasvatajaid ning huvilisi ühendav mittetulundusühing. Seltsi põhikirjalisteks eesmärkideks on edendada nõustamise abil maarjakase kasvatamist, kasutamist, uurimist, aretustööd ja turgu, samuti aidata kaasa seemne- ja taimekasvatusele, tegelda maarjakaske puudutava teadus- ja nõuandetegevusega ning tegutseda huviliste ühendajana. Teiseks Seltsi oluliseks põhikirjaliseks eesmärgiks on veel säilinud Eesti looduslike maarjakaskede kaitsmine ja genofondi säilitamine. Seltsi kuulub rohkem kui 100 maarjakasehuvilist üle Eesti. Peale maarjakase tutvustamise läbi õppepäevade, seminaride, matkade, ekskursioonide ning näituste, pakub Maarjakase Selts oma liikmetele ka üldist loodusharidust.

Vastavalt Maarjakase seltsi põhikirjale tuleb liikmeks astumise soovi korral saata kirjalik avaldus e-posti teel. Seltsi liikmeks võivad olla kõik füüsilised ja juriidilised isikud, kes taotlevad ühinguga sarnaseid eesmärke, tunnustavad ja täidavad ühingu põhikirja. Ühingu liikmeks vastuvõtmine otsustatakse ühe kuu jooksul juhatuse otsusega.

Maailmas looduses väheesinevat omapäraste muhvitaoliste tüvepaksenditega maarjakaske tasub kasvatada just tema kõrgelt hinnatud puidu tõttu. Maarjakase salmiline kauni kirimustriga puit on kiuline, tihe ning raske, seda on hea poleerida ja raske lõhestada. Maarjakase kaaluga mõõdetavat väga hinnalist tüvepuitu kasutatakse peamiselt vineerina mööblitööstuses ja tisleritöödel, oksapuitu ka meenete valmistamiseks. Varemalt kasutati maarjakasepuitu peamiselt väiksemate tarbeesemete valmistamisel (piibud, kausid, haamrid). Puit on väga hinnatud välisturul (Soomes, Rootsis, Saksamaal, Ameerika Ühendriikides). Paljuharuline võra, kõverad muhklikud oksad ning omapärane tüvekuju teevad maarjakasest ka huvitava ja omanäolise ilupuu haljastuses.